Andrzejki 2022!

Andrzejki to nie tylko wieczór wróżb, który obchodzi się z 29 na 30 listopada nazywany wigilią świętego Andrzeja, który jest patronem Szkocji, Grecji i Rosji. Jest to ostatni bądź pierwszy dzień roku liturgicznego, kiedy to się organizuje ostatnią huczną zabawę, przed rozpoczynającym się adwentem, zwaną imprezą andrzejkową.

W przypadku Szkocji jest to święto narodowe obchodzone 30 listopada jako dzień swiętego Andrzeja.

Andrzejki są popularne ze względu na wróżby andrzejkowe mające charakter matrymonialny, przeznaczone wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt.

Na początku wróżby andrzejkowe traktowano na poważnie i przeważnie młode dziewczyny odprawiały je indywidualnie gdy były same.

Z czasem zaczęto je organizować w grupach młodych kobiet, które pragnęły znaleźć tego jedynego upragnionego.

Natomiast aktualnie andrzejki przeobraziły się w imprezę andrzejkową dla osób obojga płci.

Wróżby andrzejkowe mają charakter indywidualny oraz zbiorowy realizowany w grupach.
Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe:

  1. Wylewanie wosku przez ucho od klucza na zimną wodę, a następnie wróżenie z uzyskanego kształtu zastygłego wosku. Powstałe kształty miały sugerować kim będzie wybranek młodej panny.
  2. Ustawianie przez zgromadzone panny, butów jeden za drugim od ściany do progu pomieszczenia, aż któryś dotrze do progu. W ten sposób dziewczyny mogły się dowiedzieć, która wyjdzie za mąż jako pierwsza.
  3. Zgromadzeni na imprezie andrzejkowej piszą imiona dziewczyn i chłopaków na różnych kartkach. Następnie dziewczyny przekłuwają kartki z imionami chłopców, a chłopcy z imionami dziewczyn, ale tak aby nie było widać imion (kartki ułożone są do góry nogami. Przekłute imiona oznaczają, kto będzie przyszłym partnerem osoby przekłuwającej.
  4. Panny obierają jabłko, tak aby skórka była jak najdłuższa, a następnie rzucają ją za plecy przez lewe ramię i starają się zobaczyć pierwzą literę imienia przyszłego narzeczonego w kształcie uformowanym przez tą skórkę.

Pin It on Pinterest

Share This